Gospodarstwo Edukacyjne "Pszczółki"

Projekt nr I


W 2012 roku Fundacja "Pszczółki" realizowała projekt wyłoniony w II edycji otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury w 2012 r. pn. "MECENAT MAŁOPOLSKI". W ramach projektu Agnieszka Król promowała Województwo Małopolskie podczas przedsięwzięcia „Pszczoła w historii i sztuce - promowanie polskości" odbywającego się w terminach 01.04.2012 - 30.09.2012.
Projekt obejmował działania zmierzające do zwrócenia uwagi mieszkańców Małopolski na zanikające tradycje, zwyczaje i obrzędy w naszym regionie. Zachęcanie mieszkańców Małopolski do podejmowania działań mających na celu pogłębianie swojej wiedzy dotyczącej historii, sztuki i tradycji oraz do promowania Małopolski.
W ramach  projektu został opracowany i wydrukowany poradnik pszczelarski pod tytułem "Rok w pasiece" jak również zorganizowano imprezy kulturalne:
"Miód rzepakowy i miód akacjowy" - zbieranie białego bzu i dziurawca
"Lipobranie" - Miód lipowy, zrywanie kwiatu lipy, lawendy i nagietka
"Miodówka" - Miód wielokwiatowy - Miód spadziowy
w których wzięli udział: dzieci, młodzież, osoby dorosłe.
Mieszkańcy gmin wiejskich utrzymują się głównie z pracy w rolnictwie i po zaspokojeniu podstawowych potrzeb gospodarstwa domowego nie mają środków finansowych na wyjazdy do muzeów, na wernisaże, czy też na uczestniczenie w imprezach kulturalnych. Codzienne obowiązki powodują, że mieszkańcy terenów wiejskich nie znajdują czasu na pielęgnowanie, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej. Podczas tej imprezy mieszkańcy Małopolski zostali przeniesieni do przeszłości, uczestniczyli w tradycyjnym procesie miodobrania, obserwowali prace pszczół w ulu obserwacyjnym.
Realizacja projektu zwróciła uwagę uczestników na staropolskie tradycje (poprzez ręczne zbieranie ziół, kwiatów, parzenie z nich herbaty i słodzenie naturalnym miodem, poprzez degustację dostępnych gatunków miodów, degustację regionalnego jadła) na ekologiczne produkty naszego regionu. Celem przedsięwzięcia było promowanie naturalnego środowiska gdzie pszczoły i ludzie żyją w harmonii. Imprezy połączone z edukacją i tradycją zdrowego odżywiania, promocja powrotu do korzeni, dzięki czemu wzrosło wśród mieszkańców małopolski zainteresowanie rodzimymi produktami, tzw. patriotyzm konsumpcyjny.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 


Projekt nr I

W 2012 roku Fundacja "Pszczółki" realizowała projekt wyłoniony w II edycji otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury w 2012 r.

 

 


Projekt nr II

W 2012 roku odbyła się prezentacja makiety bitwy pod Racławicami wraz z lekcją historii W Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie zorganizowana ...

 

 


Projekt nr III

W ramach Programu "Małopolska - Nasz Region Nasza Szansa" Fundacja "Pszczółki" zorganizowała w roku 2012 Plener malarski "Piękno oczami dzieci - historia przez sztukę"...