Gospodarstwo Edukacyjne "Pszczółki"

"Ogródek ekologiczny"

 

Ekologiczny ogródek - dzień dla ziemi

dla chętnych proponujemy stworzenie własnego ekologicznego ogródka. Jest to świetny sposób spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Wspólne sadzenie warzyw i ziół to wspaniała zabawa dla dzieci nawet tych najmłodszych i młodzieży. Uprawa i założenie ogródka to wspaniały pomysł na zdobycie wiedzy dotyczącej produkcji żywności, dowiedzenia się skąd pochodzi i jak można otrzymać własne jedzenie z ogrodu. Dowiedzą się ciekawostek na temat zdrowego odżywiania, natury, recyklingu i ogrodnictwa ekologicznego. Wiedza dotycząca naturalnej uprawy roślin i ich ochrona. Uczestnicy wspólnie przygotują odpowiednio grunt pod uprawę, czyli odchwaszczania go, przekopanie, wprowadzając jednocześnie kompost dla użyźnienia. Istnieje przy tym wiele atrakcji, które w formie zabawy uczą uprawy roślin i rozwijają wyobraźnie dziecka.
Plan zajęć:


1. Planowanie - dzieci wybierają rośliny jakie samodzielnie zasadzą, miejsce i układ grządek
2. Sadzenie - przydatne informacje dotyczące uprawy, zapoznanie dzieci z narzędziami (jak należy o nie dbać, myć, przechowywać we właściwym miejscu), jakie prace jakimi narzędziami wykonujemy, pokazanie dzieciom jak ich produkt końcowy będzie wyglądał.
3. Pielęgnacja - podlewanie, odchwaszczanie.Dzieci tworząc własny ogródek chętnie się uczą i mają większą motywacje aby jeść warzywa, które udało się im wyhodować. Dzieci uczą się jaką rolę przyroda odgrywa w ich życiu, jak rośliny i zwierzęta zależą od siebie dla ich przetrwania. To doskonały sposób na kontakt z naturą.
Dodatkowo istnieje możliwość zasadzenia ulubionej roślinki przez dzieci w doniczce i zabranie jej do domu, aby mogły samodzielnie ją pielęgnować i obserwować jak się rozwija.