Nauka to nie tylko zeszyty i podręczniki – to przede wszystkim doświadczanie, odkrywanie i przeżywanie. Edukacja powinna być żywą przygodą, która nie tylko uczy, ale i bawi, pozostawiając trwałe wrażenia. W Zagrodzie Edukacyjnej „Pszczółki” oferujemy dzieciom i młodzieży możliwość przyswojenia wiedzy w sposób interaktywny i pełen przygód. U nas, teoria zawsze spotyka się z praktyką, a nauka staje się fascynującą podróżą w czasie.

Już 19 czerwca 2024 r. rusza nowy program Ministerstwo Edukacji Narodowej “Podróże z klasą”, w ramach którego szkoły mogą ubiegać się o dofinansowanie wycieczki szkolnej.

https://www.gov.pl/web/edukacja/podroze-z-klasa

Chcesz zaplanować wycieczkę do “Pszczółek” – pomożemy Ci uzupełnić wniosek.

Podróżowanie z klasą niejeden ma wymiar. To nie tylko wspólne wyjazdy z kolegami ze szkolnej ławki, ale także wyjątkowa okazja do zgłębienia wiedzy o sztuce i historii oraz odkrycia bogactwa kulturowego. W Zagrodzie Edukacyjnej Pszczółki, każdy młody podróżnik znajdzie coś dla siebie. Organizujemy warsztaty pszczelarskie, podczas których dzieci mają okazję poznać tajniki pracy prawdziwego pszczelarza, a także obserwować z bezpiecznej odległości, jak wygląda codzienność tych małych owadów. W czasie spotkania przedstawiona jest bajkowa prezentacja o życiu rodziny pszczelej oraz nagrane wierszem  opowiadanie o roli pszczół na naszej planecie. Podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz wiedza o tym, jak dbać o ekosystem, są dla nas niezwykle ważne. Po spotkaniu, dzieci mogą wykonać także własnoręcznie świece z wosku pszczelego.

Sztuka kaligrafii i historia w obrazach

Zagroda to jednak nie tylko pszczoły. Na terenie naszego obiektu znajduje się Muzeum, w którym pielęgnujemy sztukę pisania prawdziwym piórem gęsim. W czasach, gdy technologia dominuje w naszym życiu, możliwość spróbowania swoich sił w tradycyjnej sztuce kaligrafii jest niezwykle wartościowa. Uczniowie zapoznają się z historią pisma i literatury, a następnie zmierzą się z dawnymi technikami pisania, bez użycia długopisów!

Nasi mali goście mogą także odkryć dzieło Adama Mickiewicza z zupełnie innej perspektywy. „Pszczółki” prezentują Pana Tadeusza nie wierszem, lecz obrazem. Uczestnicy zapoznają się z historią Polski na multimedialnym spotkaniu, wspartym przez galerię dzieł polskiego malarza. Obrazy ożywiają wydarzenia i postaci, udowadniając, iż historia wcale nie musi być nudna. Przeszłość można poznawać na wiele różnych sposobów. Chętni będą mogli również sami rozwijać swój talent malarski pod okiem artystów! 

Powrót do przeszłości

W gospodarstwie można także zobaczyć jedyną w Polsce makietę bitwy pod Racławicami. Prezentację 300 wyrzeźbionych figurek żołnierzy, koni i sprzętu wojskowego urozmaica opowieść lektora o przebiegu walki.  Na tej kolejnej, żywej lekcji historii dzieci będą miały okazję przymierzyć czapkę „krakuskę” i poczuć się jak prawdziwi kosynierzy. Staramy się stale rozwijać świadomość historyczną oraz pielęgnować ducha patriotyzmu. Stałym punktem programu jest także spotkanie poetyckie, znane jako Salon Poezji, gdzie łączymy wiersze z muzyką. Przy oprawie muzycznej czytamy poematy, angażując uczestników w zgłębianie polskiej literatury.

Blisko natury

Najmłodszych odwiedzających z pewnością ucieszy również możliwość bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami gospodarskimi. Spotkania z gęsiami, kaczkami, przepiórkami, kurami i królikami, ich dokarmianie i zbieranie jajek to doświadczenia, które uczą odpowiedzialności i bliskości z naturą. Można także zwiedzić ogród, czy pospacerować po sadzie. Bo przecież pośród historii, sztuki, czy kultury są rzeczy równie ważne – proste, codzienne czynności i kontakt z przyrodą. Poznawanie zwierząt i roślin, zrozumienie ich potrzeb i roli w ekosystemie to fundamenty, na których młode pokolenia mogą budować swoją ekologiczną świadomość.

Nasze cele

W Zagrodzie Edukacyjnej Pszczółki wierzymy, że edukacja nie powinna być smutnym przymusem, lecz fascynującą podróżą pełną odkryć. Chcemy, aby zdobywanie wiedzy wiązało się z radością, ciekawością i niezapomnianymi wspomnieniami. Naszym celem jest, by dzieci kojarzyły naukę z przyjemnością i chętnie sięgały po nowe wyzwania. Nie uczymy za pomocą podręczników, lecz przez doświadczenia. Każdy dzień spędzony w naszej zagrodzie to okazja do czerpania wiedzy z praktyki, obcowania z naturą i poznawania historii oraz kultury w sposób, który pobudza wyobraźnię i zainteresowanie. Cieszymy się każdą chwilą, kiedy możemy wszczepić najmłodszym chęć do zgłębiania historii i kultury, bo wierzymy, że to niezwykle ważne, aby młode pokolenia wychowywały się w duchu kultury i patriotyzmu. Zagroda Edukacyjna Pszczółki to miejsce, gdzie dzieci uczą się, bawiąc, a każda lekcja jest niezapomnianą przygodą. Wierzymy, że takie podejście kształtuje świadomych i ciekawych świata młodych ludzi, gotowych do odkrywania i pielęgnowania dziedzictwa kulturowego naszej ojczyzny.